• "

צור קשר

שם (חובה)

דואר אלקטרוני (חובה)

טלפון (חובה)

נושא

תוכן ההודעה

הדמיית שיער על פי ההלכה

כידוע, קיימים סעיפים וכללים שונים על פי ההלכה אשר מתייחסים לנושא השיער, בעיקר בקרב הנשים. מעבר לכך אחד הגורמים היותר משמעותיים בהלכה הוא איסור קעקועים ויצירת תוספות שונות וקבועות על הגוף. אחד הפרטים היותר מאתגרים במקרה של קירחות גברים בנושא זה עד לפני כמה שנים היוו קושי מיוחד בכל הקשור להדמיית שיער בשיטת הקעקוע אשר היוותה בעיה קשה הן מכיוון הגברים והן מכיוון הנשים.

הדמיית השיער פתרה בעיה זו והביאה את נושא הדמיית שיער על פי ההלכה על סדר היום הדתי פעם נוספת ויצרה שיח נוסף, ובסופו של דבר גם הקלה רבה במגזרים וקהילות שלמות, בייחוד אלה הדתיות והחרדיות.

הדמיית שיער לנשים על פי ההלכה

הדמיית שיער היא איננה שיטה של הצמחת שיער. הדמיית שיער על פי הלכה נידונה במקרים רבים בכל הקשור למגזר הנשי, לאו דווקא בתחום הצניעות מאחר שדווקא בתחום זה אין כל דיון על צניעות או אי צניעות אלא על נושא הטהרה והטבילה במקווה. כאשר אישה טובלת במקווה לשם טהרה עליה להסיר כל דבר שאינו שייך לגוף/לעור/לקרקפת כדי לתאר את כל חלקי גופה, השארת תכשיטים, תמרוקים ופאות אסורה בהחלט ותיצור חציצה בין מיי המקווה לגוף האישה.

לאחר שהתברר שאין כל סכנה כזאת, אושר הדמיית שיער לפי הלכה כפעולה אשר אינה מהווה כל סיכון או חציצה אשר יפריעו לתהליך זה.

מה ההלכה אומרת על הדמיית שיער והאם קיים סייגים ואיסורים?

הדמיית שיער לפי ההלכההדמיית שיער לפי ההלכה הדמיית שיער נלקחה לפרק זמן מסוים כאיסור דומה לזה של איסור הקעקוע. על פי היהדות ישנו איסור ברור לביצוע ועשיית קעקועים על הגוף. לפי ההלכה היהודית, קעקוע הינה פעולה אשר פוגעת בגוף והורסת את כוונתו ההתחלתית למראהו של הגוף האנושי היהודי ועל כן מדובר באחד האיסורים היותר מחמירים עד לרמה כזאת בה נבחן גוף האדם לפני חתונתו (מקווה) ובעת קבורתו כדי למנוע מקרים של קעקועים.

היום אין כל מניעה לביצוע הדמיית שיער לפי ההלכה לאחר שהוכח כי אין מדובר בקעקוע כיוון שמדובר בהליך טבעי אשר מעודד את יציאת זקיקי השיער ומאחר שמדובר בהדמיית שיער, שבשונה מקעקוע, מצמיחה זקיקי שיער טבעיים , ויתרה מכך, מדובר בפעולה זמנית שאינה קבועה, הנעלמת תוך שנים בודדות.

מהו השוני בין קעקוע לבין הדמיית שיער על פי ההלכה?

היום אין כל מניעה לביצוע הדמיית שיער לפי ההלכה לאחר שהוכח כי אין מדובר בקעקוע כיוון שמדובר בהליך טבעי אשר מעודד את יציאת זקיקי השיער ומאחר שמדובר בהדמיית שיער, שבשונה מקעקוע, מצמיחה זקיקי שיער טבעיים , ויתרה מכך, מדובר בפעולה זמנית שאינה קבועה, הנעלמת תוך שנים בודדות.

האם ישנם אישורים שניתן לקבל בקהילות וזרמים מחמירים יותר?

ישנן קהילות שונות אשר עדיין מתייחסות אל הדמיית השיער באופן מחמיר ואינם מתירים לנשים וגברים לבצע הדמיית שיער, בעיקר בקהילות החרדיות האשכנזיות, במקרים שונים ניתן לקבל אישור מהרב, כמו, חתן שמחפש שידוך וקירחות מפריעה לו למצוא את כלתו המיועדת, חתן חולה במחלת הסרטן אשר גרמה לנשירה השיער וגורמת לו למפח הנפש וסיבות מוצדקות אחרות אשר מקשות על חיי היום יום, וכמובן מקשורת על קיום המסורת והמצוות היהודיות.